Giriş

Avbis Giriş

Avbis nedir? Avbis giriş süreçleri nasıl yapılır? Avcılık Bilgi Sistemi kısa haliyle Avbis giriş süreçleri epeyce kolaydır. Aşağıda Avbis sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.

Avbis Giriş Nedir? Neden Kıymetlidir? Nasıl Girilir? Kayıt ve İndirme

Avcılık, insanlık tarihinin en eski faaliyetlerinden biridir. Avcılık hem beslenme hem de cümbüş maksatlı yapılabilir. Lakin avcılık yaparken, doğal istikrarın korunması, av hayvanlarının jenerasyonunun devam etmesi ve avcıların güvenliği için kimi kurallara uyulması gerekir.

Bu kurallar, avcılık kanunu, avcılık yönetmeliği ve avlak idaresi bilgi sistemi (AVBİS) ile belirlenmiştir. Bu makalede, AVBİS nedir, nasıl kullanılır, avcı girişi, ava avcı yükleme, av kotası ve avbis kota alma üzere mevzulara değineceğiz.AVBİS, Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan, Türkiye’de avcılık faaliyetlerini yönetmek ve denetlemek maksadıyla kurulan bir elektronik sistemdir. Avbis sistemi, avcıların, avlanma müsaadelerini, avcılık kayıtlarını ve avlanma raporlarını takip edebilmelerini sağlamaktadır.

Avbis Nedir?

Avbis, Avcılık Bilgi Sistemi‘nin kısaltmasıdır. Avbis sistemi, Türkiye’de avcılık faaliyetlerini yönetmek ve denetlemek hedefiyle kurulan bir elektronik sistemdir. Avbis sistemi, avcıların, avlanma müsaadelerini, avcılık kayıtlarını ve avlanma raporlarını takip edebilmelerini sağlamaktadır.

Avbis sistemi, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmektedir. Avbis sistemi, 2014 yılından itibaren faaliyete başlamıştır.

AVBİS, avcıların, av derneklerinin, avlakların, av hayvanlarının, avlanma müsaadelerinin, avcılık evraklarının, avcılık pulunun, avcılık eğitiminin ve avcılıkla ilgili öteki bilgilerin kayıt altına alındığı bir sistemdir. AVBİS, avcılıkla ilgili tüm paydaşların ortak bir platformda buluşmasını sağlar.

AVBİS, avcıların, av derneklerinin, avlakların, av hayvanlarının, avlanma müsaadelerinin, avcılık dokümanlarının, avcılık pulunun, avcılık eğitiminin ve avcılıkla ilgili başka bilgilerin kayıt altına alındığı bir sistemdir. AVBİS, avcılıkla ilgili tüm paydaşların ortak bir platformda buluşmasını sağlar.

Avbis Avcı Girişi Nasıl Yapılır?

Avbis avcı girişi yapmak için, öncelikle Avbis sistemine üye olmanız gerekmektedir. Avbis sistemine üye olmak için, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’nün web sitesine giderek, “Avbis Üyelik” sekmesine tıklayınız. Bu sekmede, gerekli bilgileri doldurarak üyelik sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

AVBİS’e avcı girişi yapmak için, öncelikle avcılık dokümanı ve avcılık pulu almış olmanız gerekir. Avcılık evrakı, avcılık yapmaya yetkili olduğunuzu gösteren bir evraktır. Avcılık pulu ise, avcılık yapmak için ödenmesi gereken bir fiyattır. Avcılık evrakı ve avcılık pulu almak için, av derneklerine yahut vilayet müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Avcılık evrakı ve avcılık pulu aldıktan sonra, AVBİS’e avcı girişi yapabilirsiniz. Bunun için, Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’nün web sitesine giriş yapın.

Ardından Avlak İdaresi Bilgi Sistemi (AVBİS) ne girin. Açılan ekranda Avcı Giriş butonuna tıklayın. Tekrar açılan ekranda T.C. Kimlik Numaranızı ve pulunuzun seri numarasını girin ve akabinde Tamam butonuna tıklayarak sisteme giriş yapın.

Avbis sistemine giriş yaptıktan sonra, avlanma müsaadelerinizi, avcılık kayıtlarınızı ve avlanma raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıyeten, avlanma müsaadeleri için müracaatta bulunabilir ve avlanma raporlarınızı gönderebilirsiniz.

Avbis Giriş
Avbis Giriş

Ava Avcı Nasıl Yüklenir?

Ava avcı, avcıların avlaklara giriş yapabilmeleri için kullanmaları gereken bir taşınabilir uygulamadır. Ava Avcı uygulamasını, Android ve iOS işletim sistemlerine sahip cihazlarınıza indirerek, Avbis sistemine giriş yapabilirsiniz. Ava avcı, avcıların avlaklarda bulundukları mühlet boyunca pozisyonlarını takip eder ve avcılık kurallarına uygun olarak avlanmalarını sağlar. Ava avcı, avcıların avlaklara giriş yapabilmeleri için AVBİS’ten kota almalarını da mecburî kılar.

Ava avcı uygulamasını yüklemek için, akıllı telefonunuzun uygulama mağazasına (Android Google Play Store ve Apple App Store) girin ve arama kısmına “Ava Avcı” yazın. Karşınıza çıkan uygulamayı indirin ve kurun. Uygulamayı açtığınızda, AVBİS’ten aldığınız avcılık dokümanı ve avcılık pulu bilgilerinizi girin ve giriş yapın. Akabinde, AVBİS’ten kota aldığınız avlakları görebilir ve avlaklara giriş yapabilirsiniz.

Av Kotası Nedir?

Av kotası, bir avlakta muhakkak bir müddet içinde avlanabilecek av hayvanı sayısıdır. Av kotası, avlakların kapasitesine, av hayvanlarının popülasyonuna, avlanma baskısına, avlanma vaktine ve avlanma sistemine nazaran belirlenir. Av kotası, avlakların sürdürülebilirliğini, av hayvanlarının jenerasyonunun devamını ve avcıların güvenliğini sağlamak için uygulanır.

Av kotası, avcılık faaliyetlerini denetim etmek ve sürdürülebilirliği sağlamak hedefiyle belirlenmektedir. Av kotası, avlanma faaliyetlerinin çok avlanma üzere olumsuz tesirlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Av kotası, AVBİS üzerinden avcılara tahsis edilir. Avcılar, AVBİS’ten kota almadan avlaklara giremezler. Kota almak için, AVBİS’e avcı girişi yapmak ve avlanmak istediğiniz avlak, av hayvanı ve tarih bilgilerini seçmek gerekir. Kota alınan avlaklara, ava avcı uygulaması ile giriş yapılabilir. Avlanma müddeti ve av hayvanı sayısı, kota ile sonludur.

Avbis Kota Alma Nedir Nasıl Yapılır?

Avbis kota alma, Avbis sistemi üzerinden avlanma müsaadesi almak için yapılan süreçtir. Avbis kota alma süreci, Ava Avcı uygulaması üzerinden yahut Avbis web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Avbis kota alma sürecini gerçekleştirmek için, öncelikle Avbis sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Avbis sistemine giriş yaptıktan sonra, avlanma müsaadesi almak istediğiniz avlanma bölgesini seçmeniz gerekmektedir.

Avlanma bölgesini seçtikten sonra, avlanma müsaadesi için gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler ortasında, TC kimlik numaranız, avcılık evrakı numaranız, avlanma bölgesi, avlanma mühleti ve avlanma çeşidi üzere bilgiler yer almaktadır.

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra, avlanma müsaadesi müracaatında bulunabilirsiniz. Avlanma müsaadesi müracaatınız, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bedellendirilmektedir. Müracaatınız olumlu sonuçlanırsa, avlanma müsaadeniz onaylanır ve sisteme yüklenir.

Avlanma müsaadenizi, Avbis sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Avlanma müsaadenizi görüntülemek için, Avbis sistemine giriş yaptıktan sonra, “Avlanma İzinleri” sekmesine tıklayınız.

AVBİS kota alma, avcılık kurallarına uygun olarak avlanmayı ve avlakların korunmasını emeller. AVBİS kota alma, avcıların avlaklara girebilmeleri için mecburidir.

AVBİS kota alma süreci, şu biçimde yapılır:

  • Öncelikle, AVBİS’e avcı girişi yapın.
  • Ardından, avlanmak istediğiniz vilayet, avlak, av hayvanı ve tarih bilgilerini seçin.
  • Eğer seçtiğiniz avlakta boş yer varsa, kota alma sürecini tamamlayın.
  • Kota aldığınız avlak, ava avcı uygulamasında görünecektir.
  • Ava avcı uygulaması ile avlaklara giriş yapabilirsiniz.

Avbis sistemi, Türkiye’de avcılık faaliyetlerini yönetmek ve denetlemek maksadıyla kurulan değerli bir sistemdir. Avbis sistemi, avcıların, avlanma müsaadelerini, avcılık kayıtlarını ve avlanma raporlarını takip edebilmelerini sağlamaktadır.

Avbis sistemi, avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve çok avlanma üzere olumsuz tesirleri önlemek gayesiyle kıymetli bir rol oynamaktadır. Avbis giriş hakkında ayrıntılı bilgi paylaşımı yaptık. Arçelik işçi girişi hakkındaki makalemize de göz atabilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu