Üyelik İptali

Hotmail Hesap Silme-Hotmail Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Hotmail hesap silme, Hotmail üyelik iptali nasıl yapılır? Bu cins soruların tüm yanıtına makalemizden ulaşabilirsiniz. Hotmail hesabı silinebilir mi? Diye soracak olursanız kısaca karşılığımız evet silinebilir. Üstelik Hotmail hesap silme süreci epeyce kolaydır.

Hotmail Hesap Silme

Hotmail, bir periyodun tanınan e-posta hizmetlerinden biriydi fakat Microsoft’un Outlook’a geçiş yapmasıyla Hotmail kullanıcıları da otomatik olarak Outlook’un bir modülü oldular. Şayet Hotmail üyeliğiniz varsa ve Hotmail hesabınızı silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek hesabınızı çok kolay formda silebilirsiniz.

Hotmail Giriş
Hotmail Giriş
  • İlk adım olarak web tarayıcınızı(Chrome, İnternet Explorer, Safari vb.) açın ve Google’ye Hotmail giriş yazın akabinde Outlook’un resmi web sitesine gidin.
Hotmail Oturum Açma
Hotmail Oturum Açma
  • Açılan sayfada “Oturum Açın” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfada kullanıcı isminizi ve şifrenizi yazarak Hotmail giriş sürecini yapın. Giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki profil fotoğrafınızın altındaki “Profilim” seçeneğine tıklayın.
Hotmail Profil Giriş
Hotmail Profil Giriş
  • Profil ekranının orta kısımlarında “Hesap Bilgileri” alanına geliniz. Oradan “Hesabı Kapat” seçeneğine tıklayınız.
Hotmail Hesap Silme
Hotmail Hesap Silme
  • Gelen ekranda hesabınızı silme konusunda emin olup olmadığınız hakkında teyit yapmanız istenmektedir. Şayet Hotmail hesabınızı kapatırsanız hesabınıza bağlı olan tüm Microsoft hizmetlerinin de silineceği hakkında ikaz yapılmaktadır. Hotmail hesap silme hakkında eminseniz “Continue” seçeneğine tıklayıp Hotmail hesap silme sürecini tamamlayabilirsiniz.
Hotmail Hesap Silme Devam
Hotmail Hesap Silme Devam

Hesap silme işlemi güvenlik nedenleriyle birkaç doğrulama ve soru içermektedir. Mesela hesabın size ilişkin olup olmadığını yani süreci sizin yapıp yapmadığınızı anlamak için kimliğinizi doğrulamak için telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderilebilir yahut alternatif güvenlik tedbirleri alabilir. Bu adımları muvaffakiyetle tamamladıktan sonra Hotmail hesabınız kalıcı olarak ve geri dönüş olmayacak halde silinecektir.

Hesap silme sürecinden evvel varsa hesabınızdaki değerli dataları yedeklemeyi unutmamanız gerekmektedir. Silme süreci tamamlandıktan sonra eski Hotmail hesabınıza erişim sağlamak mümkün olmayacaktır. Başka taraftan Hotmail’in bağlı olduğu Microsoft eserlerine de ulaşma imkânınız olmayacaktır.

Hotmail hesabınızı silmek şahsî gizliliğinizi korumak ve kullanmadığınız hesaplarınızı teminat altına almak için kıymetli bir adımdır. Ama bu kararı vermeden evvel silme sürecinin geri dönüşü olmadığını ve tüm bilgilerin kaybedileceğini unutmamanız değerlidir. Zira hesap silme süreci tamamlandıktan sonra geri dönüş imkanı olmamaktadır.

Hotmail Hesabı Kalıcı Olarak Silme
Hotmail Hesabı Kalıcı Olarak Silme

Sonuç olarak Hotmail hesabınızı silmek istiyorsanız verdiğimiz adımları sırasıyla takip ederek Hotmail hesabınızı kalıcı olarak silme sürecini yapabilirsiniz.

Hotmail Hesabı Kapatılınca Ne Olur?

Hotmail hesabınızın kapatılması durumunda hesabınıza bağlı uygulamalar da kapanır. Hotmail hesabınızı sildikten sonra şayet hesabınıza 60 gün boyunca giriş yapmazsanız hesabınız büsbütün silinir. Hesabınızla birlikte hesabınıza bağlı uygulamalar da geri dönüşümsüz bir biçimde silinir. Silinen uygulamalardan kimileri şunlardır:

Dosyalara Erişim Kaybı: Hotmail hesabınızın kalıcı olarak kapanmasıyla birlikte OneDrive belgelerinize da erişiminizi kaybedersiniz. Şayet bu evrakları evvelce yedeklemediyseniz değerli evraklar, fotoğraflar ve başka datalar de silinir.

Skype ve Şahıslar: Skype kimliği ve şahıslar de Hotmail hesap silme sürecinden etkilenir. Hotmail hesabınızın kapatılmasıyla Skype üzerindeki temaslarınız ve bağlantı bilgileriniz silinir.

NuGet.org Hesabı: Şayet bir NuGet.org hesabınız varsa Hotmail hesabınızın kapatılması birlikte bu hesabınız da silinir. Bu platform üzerindeki yazılım projeleriniz ve bağlantılı bilgilerinizi yedek almadıysanız Hotmail hesap silme sürecinden sonra tekrar ulaşma imkânı bulunmamaktadır.

E-posta Hesapları: Hotmail, Outlook.com ve MSN üzere Microsoft’a ilişkin e-posta hesaplarına erişiminiz kaybolur. Bu durumda hesaplarınızdan gelen e-postaları göremez ve bu hesaplar üzerinden öbür kullanıcılarla bağlantıya geçemezsiniz.

Xbox Live Bilgileri: Xbox Live kullanıcıları, Hotmail hesabının kapatılmasıyla birlikte bu hesap üzerinden ilişkilendirilmiş Xbox Live bilgilerine ulaşamazlar. Oyun kayıtları ve öbür Xbox Live özellikleri hesap kapanmasıyla birlikte silinmiş olur.

Bu nedenle Hotmail hesabınızı kapatmayı düşünüyorsanız, evvelden kıymetli datalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Başka taraftan hesabınızı silmekten vazgeçtiyseniz hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasını önlemek için hesap silme süreci yaptıktan sonraki 60 gün içinde hesabınıza giriş yaparak hesabınızı tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Hotmail hesap silme hakkında ayrıntılı bir rehber paylaştık. Sizler de hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız adımları takip ederek hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta yarar var. Hotmail hesabınızı silince Hotmail hesabınızın bağlı olduğu Microsoft hesabınıza bağlı tüm uygulamalar da kalıcı olarak silinir.

İçindekiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu