Mail Giriş

Kayıt Dışı Cihaz Uyarısı Nasıl Çözülür

BTK, telekomünikasyon ekipmanlarının kullanımını düzenleyen ve denetleyen bir devlet kurumudur. BTK kayıt dışı aygıt uyarısı, BTK’nın kayıt sistemi tarafından belirlenen aygıtların Türkiye’deki ağlara bağlanmasını hudutlar. Bu ikaz çoklukla IMEI numarası kaydedilmemiş aygıtlar için geçerlidir.

Kayıt Dışı Aygıt Ne Demek

Kayıt dışı cihaz, Türkiye’de yasal olarak kullanılmak için gerekli olan IMEI kaydı yapılmamış aygıt manasına gelir. Kayıt dışı aygıtlar, cep telefonları, tabletler, akıllı saatler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı televizyonlar ve başka elektronik aygıtları içerebilir.

Bu aygıtlar aşağıdaki nedenlerle sakıncalıdır:

 • Güvenlik riski oluşturabilirler. Kayıt dışı aygıtlar, yasadışı faaliyetler için kullanılabilir ve güvenlik açıklarına sahip olabilir.
 • Piyasa istikrarını bozabilirler. Kayıt dışı aygıtlar, vergi kaçakçılığı yoluyla piyasaya sürülebilir ve bu da yasal olarak satılan aygıtların fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.
 • Devlet gelirlerinin kaybına neden olabilirler. Kayıt dışı aygıtlardan alınan vergiler, devlet gelirlerinin bir kesimidir. Bu vergilerin tahsil edilememesi, devlet gelirlerinde düşüşe neden olabilir.

Kayıt Dışı Aygıt Ne Vakit Kapanır

IMEI kaydının yapılması gereken mühletin dolduğu tarihte kapanır. Türkiye’de, yurt dışından getirilen cep telefonlarının 120 gün içinde, öbür aygıtların ise 30 gün içinde IMEI kaydının yapılması zaruridir. Bu nedenle, yurt dışından getirilen cep telefonları, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün sonra kapanır.

Cihazların kapanması, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından sağlanmaktadır. BTK, kayıt dışı aygıtların IMEI numaralarını siyah listeye alarak, bu aygıtların şebekelere bağlanmasını engellemektedir.

Kayıt dışı aygıt uyarısı alan şahıslar, idari para cezasına çarptırılabilir. Ayrıyeten, kayıt dışı aygıtların kullanımı, IMEI numarasının iptaline neden olabilir. IMEI numarası iptal edilen aygıtlar, yasal olarak kullanılamaz.

Kayıt dışı aygıt kapanması, aşağıdaki belirtilerle anlaşılabilir:

 • Cihaz, şebekeye bağlanamaz.
 • Cihaz, arama yapamaz yahut ileti gönderemez.
 • Cihaz, internete bağlanamaz.

Cihaz kapanması durumunda, IMEI kaydını yaptırarak tekrar kullanmaya başlayabilir.

Cihaz Kayıt dDıdır İletisi Geldi

Cihaz kayıt dışıdır” iletisi almanız, aygıtınızın IMEI kaydının yapılmadığı manasına gelir. Bu durumda, aygıtınızı yasal olarak kullanamazsınız.

Cihazı yasal olarak kullanabilmek için, IMEI kaydını yaptırmanız gerekir. IMEI kaydı, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş Abone Kayıt Merkezleri’nde yapılabilir.

IMEI kaydını yaptırmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Abone Kayıt Merkezi’ne giderek, aygıtınızın IMEI numarasını bildirin.
 2. Kayıt fiyatını ödeyin.
 3. Kayıt sürecinin tamamlandığını gösteren belgeyi alın.

IMEI kaydını yaptırmak için gerekli olan evraklar, aşağıdaki üzeredir:

 • Kimlik evrakı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport)
 • Pasaportla giriş yapılmışsa, pasaportun fotokopisi
 • Cihazın faturası yahut garanti belgesi

IMEI kaydını yaptırmak için, aşağıdaki adreslerden birini ziyaret edebilirsiniz:

 • Abone Kayıt Merkezleri
 • BTK’nın internet sitesi
 • e-Devlet

IMEI kaydını yaptırma mühleti, aygıtın tipine nazaran değişmektedir. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının IMEI kaydı, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün içinde yaptırılmalıdır. Öbür aygıtların IMEI kaydı, aygıtın Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde yaptırılmalıdır. Kayıt sonrası servis yok sorunu yaşıyorsanız tıpkı başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İçindekiler

Toggle

<p style=”overflow: auto; position: fixed; height: 0pt; width: 0pt”>
<a href=”https://wmhocasi.com” title=”webmaster ceycey”>webmaster ceycey</a>
</p>

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu