Mail Giriş

Yandex Klasör Sıralaması Nasıl Yapılır?

Yandex Klasör Sıralaması Nasıl Yapılır?
Yandex Klasör Sıralaması Nasıl Yapılır?

Yandex klasör sıralaması kullanıcıların hesaplarını daha faal ve sistemli kullanabilmeleri için getirilen özelliklerden biridir. Fakat klasör sıralaması genel olarak ferdî klasörler üzerinde yapılabilen süreçlerden biridir. Yandex kullanıcılarına hem standart hem de şahsî klasör seçenekleri sunar. Her iki klasör çeşidinde de aşikâr başlı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri dikkate alarak kullanıcılar Yandex mail adreslerini daha etkin bir halde kullanabilirler.

Yandex mail kullanımında klasörlerin sıralanması tertipli bir formda mailleri yönetebilmek ismine değer taşır. Bunun yanında e-postaların klasörlere nazaran otomatik olarak sıralaması kullanıcılar tarafından yapılandırılabilmektedir.

Yandex Klasörler Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yandex klasörler üzerinde sıralama süreci yapılabilmesi için bireylerin öncelikle seçtikleri klasörün şahsî olmasına dikkat etmesi gerekir. Standart ve şahsî klasörler hakkında şunlar söylenebilir:

 • Standart Klasörler

Standart klasörler kullanıcılara genel olarak şu özellikleri sunarlar:

 • Gelen Kutusu: Bu özellik tüm yeni gelen e-postaların kullanıcılar tarafından rahatlıkla görülebilmesine imkan tanır. Spam ve otomatik e-posta sıralaması olan e-postalar bu klasör içerisinde gösterilmemektedir.
 • Gönderilenler: Bu alanda sizin tarafınızdan gönderilen tüm mesajları görmek mümkün olur.
 • Daha Sonra Hatırlat: Bu özellik ise ertelenmiş olan e-postaları gösterir.
 • Çöp Kutusu: Çöp kutusu ise mailinizden silmiş olduğunuz tüm e-postaların gittiği alandır. Mailleri çöp kutusundan silmeniz halinde geri getirmeniz son derece güçtür. Fakat silmeden yine yüklenmesini sağlamanız mümkün olur.
 • Spam: Standart klasörlerin özelliklerinden birisi spam kategorisidir. Burası spam olarak belirlenmiş olan e-postaların bulundurulduğu alandır. Lakin vakit zaman kıymetli e-postalar da bu alana gidebilir. Sık sık denetim etmek gerekir.
 • Taslaklar: Şablonlar ve mesaj taslakları üzere bilgilerin yer aldığı kısımdır.
 • Giden Kutusu: Bu alanda ise internet temasınızın kopması halinde gönderilmemiş olan mesajların tutulduğu alandır. Temas tekrar geldiğinde bu kısımdaki mesajlar karşı tarafa gönderilmektedir.
 • Arşiv: Eski e-postaların saklanma yeridir. Değerli e-postaları buradan toplayabilirsiniz.

Gibi birçok farklı kategorisi bulunmaktadır. Bununla birlikte ferdî klasörler de bireylerin çok fazla kullanmayı tercih ettiği seçeneklerden biridir.

 • Kişisel Klasörler

Kişisel bir klasör eklemek için öncelikle Klasör Oluştur alanına tıklamanız gerekiyor. Birkaç tane klasör eklemek bu klasörlerin Gelen Kutusu içerisinde gösterilmesini sağlamaktadır. Klasörler ve etiketler alanından ise şu formda bir düzenleme yapılabilir:

 • Gelen klasörü içerisinde eklenmiş farklı klasörler oluşturabilirsiniz.
 • Klasörleri temizleme süreci yapabileceğiniz üzere isimlerini değiştirebilir ya da eksiksiz silebilirsiniz.
 • Klasördeki tüm e-postalar için okundu işaretlemesi yapılabilir.
 • E-postaların otomatik sıralanma kurallarını oluşturmanız da mümkündür.

Bu süreçleri yapabilmek için ferdî bir klasör oluşturmak son derece değerlidir.

Kişisel Klasörlerin Liste Sıralaması Nasıl Yapılır?

Kişisel klasörler içerisinde bir liste sıralaması yapılabilir. Bir klasörü, klasör listesi içerisindeki yeni bir yere taşıma imkânı bulabilirsiniz. Tüm şahsî klasörler alfabetik olarak sıralanmaktadır. Lakin bir klasörün yerini değiştirmek isterseniz otomatik sıralama özelliğinden ötürü bu süreç gerçekleşmez. Bunun için manüel süreç yapmak gerekir.

Manüel olarak eski bir klasörü tekrar yerine taşıma imkânı bulabilirsiniz. Daha sonra yeni klasörleri de alfabetik olarak değil listenin alt kısmında gösterilmeye başlanır. Bu formda klasörlerinizi çalışma nizamına ya da kıymetine nazaran düzenleme talihi bulabilirsiniz.

E-Postaların Klasörlere Nazaran Otomatik Sıralama Yapılandırılması

Farklı göndericiden çok fazla sayıda e-posta alıyor olabilirsiniz. Bu türlü bir durumda Yandex Mail, bu postaları klasör cinsine nazaran filtreleme yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bunun için de otomatik sıralama sürecini yapabilirsiniz.

Otomatik filtreleme yapabilme için Tüm Ayarlar kısmına tıklamak gerekiyor. Buradan e-postaların işlenme kuralları seçilerek filtre oluştur alanına girilmelidir. Daha sonra ise uygula kısmına tıklanarak e-posta çeşidi seçilmelidir. Şartları belirterek kural oluşturma süreci sonrasında e-postalarınız otomatik olarak sıralanacaktır.

Yandex Klasör Sıralaması Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Yandex hakkında daha fazla makale için Yandex Mail Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu