Mail Giriş

Gmail Görüntülü Görüşme Nasıl Yapılır? Bir Görüşmeye Nasıl Katılım Sağlanır?

Gmail’den manzaralı görüşme sağlayabilmek çok kolay bir süreçtir. Gmail üzerinden imajlı görüşme, Google’ın fiyatsız e-posta servisi olan Gmail üzerinden gerçekleştirilen görüntü konferans yahut imajlı irtibat manasına gelir. Google, Gmail’in içine entegre ettiği bir özellik olan Google Meet’i kullanarak bu hizmeti sağlar.

Google Meet, kullanıcılara çevrimiçi olarak bir ortaya gelmelerini ve manzaralı toplantılar yapmalarını sağlayan bir platformdur. Bu platform, iş toplantıları, eğitim maksatlı dersler, arkadaşlar ortası görüşmeler ve daha birçok durumda kullanılabilir. Google Meet’in avantajlarından biri, kullanıcıların rastgele bir ek uygulama indirmelerine gerek kalmadan tarayıcı üzerinden manzaralı görüşmeler gerçekleştirebilmeleridir.

Görüşmeye iştirak gerçekleştirmek için izlenmesi gerekli olan basamaklar şöyledir:

 • Tarayıcı açılarak, Gmail hesabına giriş sağlanmalıdır. Hesabınız bulunmuyorsa, yeni oluşturulmalıdır.
 • Sol üstte yer alan menü kısmından manzaralı görüşme aranmalıdır. Genel de sohbet kutucuğunun üstünde bulunur.
 • Görüntülü görüşme yapılmak istenilen kişiyi ya da küme konuşması seçilmelidir. Kişi listesinde bulunmuyorlarsa, e-mail adresi kullanılarak kişi davet edilebilir.
 • Seçilen kişi ya da küme konuşması üzerine gelindiğinde, imajlı görüşme başlat ya da botuna tıklanmalıdır.
 • İlk kez manzaralı görüşme yapıldığında, tarayıcıdan kamera ve mikrofon erişim müsaadeleri onaylanmalıdır.
 • Butona tıklanmasından sonra, imajlı görüşme otomatik bir formda başlayacaktır. Karşı tarafın kamera ve sesi görülmeye başlanmalıdır.
 • Görüntülü görüşme anında, kamera ya da mikrofon kapatma, görüşmenin sonlandırılması üzere denetimler kullanılabilir. Denetimler genel de ekranın alt kısmında ya da kenarlarına bulunur.

Görüşme sona erdiğinde, çıkış ya da sonlandır kısmına tıklayıp görüşme sonlandırılmalıdır. Manzaralı görüşme sağlamak Gmail’in sağladığı kullanışlı özelliktir. Bu evreler takip edilerek rahat bir formda gerçekleştirilebilir.

Gmail Görüntü Görüşme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Gmail’den görüntü görüşme özelliğinin kullanılması çok kolay bir süreçtir. Gmail üzerinden manzaralı görüşme başlatmak için Google Meet’i kullanarak bir toplantı oluşturabilir yahut bir toplantıya katılabilirsiniz. Bu sayede e-posta hesabınızın yanı sıra imajlı toplantılarınızı yönetmek için de Gmail’i kullanabilirsiniz. Manzaralı görüşmelerde çoklukla kamera ve mikrofon üzere aygıtlarınızı kullanarak sesli ve imajlı irtibat kurabilirsiniz. İşte kademeler şöyledir:

 • Gmail’den giriş sağlayabilmek için tarayıcı açılmalıdır. Hesap yoksa, yeni bir hesap açılmalıdır.
 • Gmail hesabına giriş sonrasında, ekranın sağ üst kısmında yer alan yeni sohbet ya da yeni bildiriye tıklanmalıdır.
 • Mesajın oluşturulması sonrasında, alıcı olan kişi seçilmelidir. Alıcının e-mail adresini yazıp ya da adres defterinden seçim sağlayarak eklenebilir.
 • Mesajın oluşturma kısmında, altta yer alan kamera simgesi bulunur. Simgeye tıklanıp görüntü görüşmesi başlatılabilir. Birinci defa kullanıldığında, tarayıcıdan kamera ve mikrofon erişiminde müsaade istenmelidir. Müsaade verilmesi gerekir.
 • Kamera ve mikrofon müsaadelerinin verilmesi sonrasında, görüntü görüşme başlat ya da butona tıklanarak görüşme başlangıcı yapılabilir.

Gmail İmajlı Görüşme Kalitesi Nasıl İyileştirilebilir?

Gmail üzerinden gerçekleştirilen manzaralı görüşmelerin kalitesi, birkaç faktöre bağlıdır. Manzaralı görüşmeler, yüksek süratli ve istikrarlı bir internet teması gerektirir. Düşük süratli yahut dalgalı bir internet irtibatı, manzara ve ses kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kullandığınız aygıtın işlemci gücü, bellek ve kamera kalitesi manzaralı görüşme kalitesini tesirler. Daha yeni ve güçlü bir aygıt, daha yeterli bir görüntüleme tecrübesi sağlar.

Gmail’de manzaralı görüşme kalitesinin daha düzgün hale getirilmesinde aşağıda yer alan teklifler şöyledir:

 • Yüksek süratte ve istikrarlı internet kullanımına dikkat edilmelidir. Manzaralı görüşmelerde en az tavsiye edilen suratlara ulaşım kalitenin artmasına yardımcı olabilir.
 • Gmail’in kullanımında tarayıcı ya da uygulamanın son sürümünde olunduğundan emin olunmalıdır. Güncellemeler, kusur düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerini kapsayabilir.
 • PC’deki kamera ve mikrofonun yanlışsız olarak çalışımından emin olunmalıdır. İmajlı görüşmede aygıtların gerçek olarak çalışması kalitenin artmasını sağlar.
 • Manzaralı görüşmelerde karışık ya da renkli art planlar, irtibatların zayıf olmasını sağlar. Yalın art plan ile odaklanmanın çok daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz.
 • VPN ya da Proxy hizmetleri, internet bağlatışının suratında düşüklüğü sebep olabilir. Bu üzere servis kullanıldığında imajlı görüşmeler de âlâ irtibat seçeneği düşünülmelidir.
 • Görüntülü görüşmeler de muteber ve sabit Wi-Fi ağı kullanılmalıdır. Kablolu ilişki seçeneğinin kıymetlendirilmesi çok daha nizamlı temas elde etmenizi sağlar.
 • Gmail manzaralı görüşme ayarlamalarında manzara ve ses kalitesinin düzenlemesi yapılmalıdır. Temasın sürat düzeyine nazaran optimizesi tecrübe sağlar.

Gmail Manzaralı Görüşme Nasıl Yapılır? Bir Görüşmeye Nasıl İştirak Sağlanır? makalemizin sonuna geldik. Gmail hakkında daha fazla makale için Gmail Posta Senkronize Ediliyor Bildirimi Gitmiyor Sorunu Tahlili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu