Mail Giriş

Outlook Veri Dosyası Oluşturulamadı

Günümüzde, birçok kullanıcı Outlook üzerinde çalışırken “outlook data evrakı oluşturulamadı” kusuruyla karşılaşabilmektedir. Bu sorun, kullanıcıların e-posta ve başka datalarını kaydetmelerini engelleyerek günlük süreçlerini aksatabilir. Bu yazıda, outlook bilgi evrakı oluşturulamadı kusurunun nedenlerini anlamak ve tesirli tahlillerle bu sorunu gidermek için adımları bulacaksınız.

Outlook Bilgi Evrakı Oluşturulamadı Belgeyi Kaydetmek İstediğiniz Diskin

Outlook giriş yaparken yahut uygulamayı kullanırken alınan data evrakı oluşturulamadı hatası, Outlook’un yeni bir bilgi evrakı oluşturamaması durumunda ortaya çıkan bir yanılgıdır. Bu yanılgı, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Dosya ismi yahut pozisyonu kusurlu. Outlook bilgi evrakı oluştururken, belge ismi ve pozisyonunu yanlışsız girdiğinizden emin olun. Belge ismi 255 karakterden az olmalı ve boşluk içermemelidir. Belge pozisyonu, Outlook’un erişebileceği bir pozisyon olmalıdır.
 • Yetersiz disk alanı. Outlook bilgi belgesi oluşturmak için kâfi disk alanı olduğundan emin olun. Outlook data belgesi, çoklukla birkaç GB boyutundadır.
 • Outlook’un düzgün çalışmadığını gösteren bir sorun. Outlook’u düzgün çalıştırmadığını gösteren bir sorun varsa, data evrakı oluşturma yanlışı da oluşabilir. Outlook’u tekrar başlatmayı yahut onarmayı deneyin.

Outlook bilgi belgesi oluşturamadı kusurunu düzeltmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1 Diskte kâfi alan olduğundan emin olun. Outlook data belgeleri, e-posta iletileri, takvim öğeleri ve başka bilgileri depolamak için kıymetli ölçüde alan kullanabilir. Diskinizde kâfi alan olduğundan emin olmak için şu adımları izleyin:

 • Windows Gezgini’ni açın.
 • Dosyayı kaydetmek istediğiniz şoföre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • Genel sekmesinde, Disk alanı kullanımı kısmındaki Disk alanı kullanılabilirliği kıymetini denetim edin.

Eğer disk alanı kullanılabilirliği düşükse, kimi belgeleri silmeniz yahut diski temizlemeniz gerekebilir.

outlook disk sorunu düzeltme

2 Diski onarın. Disk bozuksa, bu da “Outlook bilgi evrakı oluşturulamadı” yanlışına neden olabilir. Diski onarmak için şu adımları izleyin:

 • Windows Gezgini’ni açın.
 • Dosyayı kaydetmek istediğiniz şoföre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • Araçlar sekmesinde, Kusur Denetimi’ni tıklayın.
 • Sürücüyü tara’yı tıklayın.
 • Tarama sonuçlarının görüntülenmesini istiyorum onay kutusunu işaretleyin.
 • İleri’yi tıklayın.

Diskte rastgele bir yanılgı bulunursa, Windows bunları otomatik olarak onarmaya çalışır.

3 Disk için müsaadeleri denetim edin. Belgeyi kaydetmek istediğiniz disk için kâfi izinlere sahip olup olmadığınızı denetim edin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Windows Gezgini’ni açın.
 • Dosyayı kaydetmek istediğiniz şoföre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • Güvenlik sekmesinde, Bu klasöre erişim müsaadesi olanlar kısmında, Herkes onay kutusunu işaretleyin.
 • Tamam’ı tıklayın.

4 Evrak sistemini denetim edin. Belge sistemini denetim etmek için, Windows’ta “cmd” komutunu açın ve aşağıdaki komutu girin:

chkdsk /f /r C:

Bu komut, C sürücüsündeki evrak sistemini denetim edecek ve yanılgıları düzeltir.

outlook disk sorunu

5 Diski onarmayı deneyin. Diskinizde fizikî bir kusur varsa, diski onarmayı deneyebilirsiniz. Diski onarmak için, Windows’ta “Bilgisayar Yönetimi“ni açın ve “Disk Yönetimi“ne tıklayın. Akabinde, sıkıntılı diski sağ tıklayın ve “Özellikler“i seçin. “Araçlar” sekmesinde, “Hata Denetleme” yahut “Hata Düzeltme“yi tıklayın.

Bu adımlar sorunu çözmezse, Outlook data evrakı oluşturulamadı meselesini çözmek için son deva olarak Outlook’u yine yüklemeyi deneyebilirsiniz. Outlook’u yine yüklemek için, Windows’ta “Programlar ve Özellikler” penceresini açın ve “Microsoft Office” yahut “Microsoft 365” öğesini seçin. “Kaldır” düğmesine tıklayın ve Outlook’u büsbütün kaldırın. Akabinde, Office heyetim belgelerini indirin ve Office’u tekrar yükleyin. Outlook açılmıyor, Outlook bildirim gelmiyor sorunu yaşıyorsanız bu başlıklı içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu