Mail Giriş

Gmail WorkSpace Hizmet Ekleme ve Yönetimi Nasıl Yapılır?

Gmail WorkSpace Hizmet Ekleme ve Yönetimi Nasıl Yapılır?
Gmail WorkSpace Hizmet Ekleme ve İdaresi Nasıl Yapılır?

Gmail workspace hizmet ekleme ve idaresi nasıl yapılır? Gmail WorkSpace alanını kullanarak hizmet eklemek ve yönetmek epeyce kolaydır. Gmail WorkSpace alanında hizmet eklemek için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Öncelikle Google Admin Console’a giriş yapılır.
 • Menü açılır ve “Hizmetler” ya da “Servisler” seçeneği tıklanır.
 • Karşınıza gelen sayfada “Hizmet Ekle” kısmı yer alır. Bu butona tıklayarak eklemek istediğiniz hizmeti kolaylıkla seçebilirsiniz.
 • Ayarları özelleştirme kısmından ise bu eklediğiniz hizmeti özelleştirebilir ve kendinize has ayarlamalar yapabilirsiniz.
 • Kimin erişebileceğine, hangi özelliklerin aktif olacağına dair düzenlemeler yapabilirsiniz.

Hizmet idaresi kısmında ise takip edilmesi gereken adımlar şu biçimdedir;

 • Kullanıcı hesabınız üzerinden hizmetler sekmesine gitmelisiniz.
 • Yönetmek istediğiniz hizmeti bularak üzerine tıklamalısınız.
 • Ayarları düzenleyerek hizmetin özelliklerine, kullanıcı erişimlerine ya da öbür tüm ayrıntılarına yönelik çeşitlendirme yapabilirsiniz.
 • Son olarak yaptığınız tüm bu değişiklikleri kaydetmeli be gerektiğinde de uygulama yapmalısınız. Böylelikle Gmail WorkSpace hizmet ekleme ve yönetme kısımlarını en etkin ve verimli biçimde kullanmış olacaksınız.

Google WorkSpace Kullanıcıları Bir Hizmeti Nasıl Aktifleştirir?

Google WorkSpace Gmail kullanıcılarının en merak ettiği hususlardan biri de bir hizmeti nasıl etkinleştirebilecekleridir. Gmail WorkSpace üzerinde bir hizmeti aktifleştirmek için kullanıcıdan evvel yönetici olma kaidesi mevcuttur. Yöneticiler dahilinde ya da yöneticilerin müsaadelerine sahip olan şahısların dahilinde bir hizmeti aktifleştirmek mümkündür. Rastgele bir Google WorkSpace kullanıcısı, hesabına bir hizmet eklemek ya da var olan bir hizmeti aktifleştirmek isterse, bu talebi WorkSpace yöneticisine iletmesi gerekir. İletiyi alan yönetici hesap üzerinden ilgili hizmeti aktifleştirebilir. Ya da müsaade dahilinde kullanıcılarına aktifleştirebilir ve böylelikle kullanıcılar hizmete erişim sağlar.

Yöneticiler ya da yöneticilerin müsaadesi dahilindeki kimseler bir hizmeti aktifleştirmek için;

 • Öncelikle hesaba giriş yapılır.
 • Hizmetler seçeneğine tıklanır.
 • Gmail bulunarak hizmet ayrıntılarına giriş yapılır.
 • Etkinleştir butonuna tıklayarak gmail hizmeti aktifleştirilir.
 • Etkinleştirmeden sonra da isteğe bağlı olarak ayarlarında değişiklik ya da düzenleme yapabilirsiniz.

Etkinleştirme ve ayarlardan sonra kullanıcılar hizmete kolay kolay erişim sağlayabilirler. Belli erişim seviyeleri ise tekrar yöneticiler ve yöneticilerin müsaadeleri ile yapılandırılır. İdare panelinde yer alan seçenekler epeyce nettir ve kullanım kolaylığına sahiptir. Tam manasıyla bir rehberlik ve yönetici dayanağı sunan Gmail WorkSpace sayesinde her hizmeti özelleştirmek mümkündür.

Google WorkSpace Kullanıcıları Bir Hizmeti Nasıl Devre Dışı Bırakır?

Google WorkSpace üzerinden bir hizmeti eklemek ve aktifleştirmek kadar devre dışı bırakmak da kıymetlidir. Hizmeti eklemek ve aktifleştirmek üzere devre dışı bırakma süreci de yöneticiler ya da yöneticiler tarafından yetkilendirilen şahıslar tarafından uygulanır. Bir kullanıcı olarak rastgele bir hizmeti devre dışı bırakmak istediğinizde yönetici ile bağlantıya geçmeniz ve bildirimde bulunmanız gerekir. Yönetici olarak bir hizmeti devre dışı bırakmak içinse şu adımların izlenmesi gerekir;

 • Hesaba giriş yapılır.
 • Hizmetler kısmına gidilir.
 • Devre dışı bırakmak istenen hizmete tıklanır ve hizmetin ayrıntıları görüntülenir.
 • Hizmeti devre dışı bırakmak için kapatma ya da durdurma butonuna tıklanır. Böylelikle hizmet artık faal pozisyonda değildir.

Hizmet devre dışı bırakıldıktan sonra kullanıcılar ve yöneticiler artık bu hizmete erişim sağlayamazlar. Hizmet pasif hale gelir. Fakat belli bir erişim seviyesi olduğunda ya da yöneticiler tarafından iziler yapılandırıldığında erişime devam edilebilir. İdare panelinde yer alan tüm alanların kullanımı epey barizdir. Kullanım kolaylığı sayesinde paylaşımlar çok rahat bir halde yapılır. Hizmet ekleme ve aktifleştirme ya da hizmeti devre dışı bırakma da sırf saniyeleri alır. Bu sayede Google Gmail WorkSpace aktif ve verimli biçimde kullanılmaya devam eder.

Gmail WorkSpace Hizmet Ekleme ve İdaresi Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Gmail hakkında daha fazla makale için Gmail Posta Senkronize Ediliyor Bildirimi Gitmiyor Sorunu Tahlili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu