Mail Giriş

Gmail Mail Reddedildi Ne Demek? Gmail Engellenen Dosya Türleri Nelerdir?

Gmail Mail Reddedildi Ne Demek? Gmail Engellenen Dosya Türleri Nelerdir?
Gmail Mail Reddedildi Ne Demek? Gmail Engellenen Evrak Çeşitleri Nelerdir?

Gmail reddedildi, kullanıcının Gmail’den göndermiş olduğu e-mailin alıcı tarafından reddedildiği manası taşımaktadır. Ekseriyetle alıcıların belli sebeplerle e-maili kabul etmediği ya da irtibat sağlanan kişinin e-mailini engellediği durumlarla irtibatlıdır. Gmail’de engellenmiş belge cinsleri, güvenlik ve spam önleyici emelleri ile hudutlu düzeyde olabilmektedir. Gmail, bilhassa muhakkak belgelerin tiplerini kapsayan e-maillere pürüz koyabilir ya da belge tiplerine ek bir biçimde iletemeyebilir.

Gmail’de engelleme yapılabilecek belge çeşitleri şunları kapsamaktadır:

 • Yürütülebilir Dosyalar
  Potansiyel açıdan ziyanlı olması yüksek evrak çeşitleri, örnek olarak exe, bat üzere yürütülebilir evraklardır.
 • Zararlı Kodu Kapsayan Dosyalar
  Virüs ya da berbat gayeli yazılımı kapsayan evrak çeşitleridir.
 • Şifreli Dosyalar
  Güvenlik siyasetleri kapsamına nazaran şifre edilmiş evraklar engellenebilir.
 • Büyük Dosyalar
  Gmail, kıymetli büyük evrakları iletebilmeyi sınırlandırabilmektedir. Bu üzere evraklar, Gmail’in güvenlik önlemleri açısından kullanıcılara inançlı e-mail tecrübesi sağlamak için belirlenmiştir. Bu siyasetler vakitle değişebilmekte, bu durumdan ötürü kullanıcılar, aktüel siyasetlerin denetiminde Gmail yardım kaynaklarına müracaat da bulunmalıdır.

Gmail’in E-Posta Reddetme Siyasetleri Nelerdir?

Gmail, kullanıcılara inançlı ve aktif e-mail deneyim sağlamak için farklı siyaset ve filtreleri kullanmaktadır. Siyaset ve filtreler, istenmeyen e-mailleri engelleme, spam’ın azaltılması ve kullanıcıları ziyanlı içeriklerden koruyabilmek için yapılmıştır. Gmail’in e-mail reddetme siyasetleri aşağıda şöyle yer alır:

 • Spam Filtresi
  Gmail, otomatik spam filtrelerinin kullanımı ile kullanıcılara ulaşım sağlayan potansiyel spam içeriğini tespit etmekte ve bu üzere e-mailleri otomatik olarak spam klasörüne yönlendirmektedir. Filtreler, kullanıcıların istenmeyen e-maillerden korunabilmesine takviye sağlar.
 • Zararlı E-Mail ve Ek Filtrelenme
  Gmail, ziyanlı içeriğin tespiti ve kullanıcılara ulaşılmadan önce bu üzere e-mailleri engelleme de farklı filtreler kullanılmaktadır. Bu, PC virüsleri, makûs maksatlı yazılımlar ve öteki ziyanlı içeriğin önlenebilmesine rağmen güvenlik önlemidir.
 • DMARC
  Gmail, DMARC protokolünü kullanıp e-mail gönderimi yapan domainin kimliğini doğrulamaktadır. Geçersiz e-posta gönderiminin önlenmesine takviye sağlar ve kullanıcıların e-mail sahtekarlıklarından korunma sağlar.
 • İstenmeyen Postaların Bildirim ve Engellemesi
  Kullanıcılar, kendilerine iletilen istenmeyen e-maillerin bildirimini yapabilir ve bu e-maillere engelleme koyabilirler. Gmail, bu bildirimlerin kıymetlendirilmesi vb. e-maillerin öteki kullanıcılara da ulaşımını tedbire de önlemler alabilmektedir.
 • Toplu E-Mail Sınırlaması
  Gmail, tıpkı anda birçok kullanıcıya tıpkı içerikle e-mail gönderimi yapan hesaplarının tespitini yaparak spam gönderenler engellenir.

Dosya Cinsleri Neden Gmail Tarafından Engellenir?

Gmail, kullanıcılarına inançlı ve emniyetli e-mail deneyimi yaşatmayı isteyen e-mail hizmetidir. Belge çeşitlerinin engellenmesi, kullanıcıların makûs niyetli olan yazılımlardan ya da güvenlik tehditlerinden korunabilmesine rağmen alınan çok değerli bir tedbirdir. Gmail’in belge çeşitlerini engelleme nedenleri aşağıda şöyle yer alır:

 • Bazı evraklar, makus niyetli yazılım ve virüslerin içerdiği potansiyeli taşımaktadır. Gmail, kullanıcılarını bu üzere tehlikelerden koruyabilmek için kimi belge uzantılarını engellemektedir.
 • Bazı evraklar, spam ya da phishin ataklarında kullanılabilmektedir. Bu üzere evraklarda engelleme, kullanıcıları bu üzere toplumsal mühendislik taarruzlarına rağmen müdafaa hedefini taşımaktadır.
 • Bazı evraklar, hassas dataları içerebilmekte ve bu üzere bilgilerin güvenliği ziyadesiyle değer taşır. Gmail, kullanıcıların ferdî ve hassas bilgilerin korunmasına yönelik kimi belgeleri sonlandırmaktadır.
 • Depolama ve bant genişliği ile birtakım evraklar çok büyük boyutlarda olabilmekte ve bu üzere depolama ve bant genişliği kullanımında artış sağlayabilir. Gmail, bu evraklar da engelleme yaparak altyapısını çok daha tesirli olarak yönetebilmektedir.
 • Yasal içerik ve kontrol ile gmail, yasa dışı içerik ve kimi tipten evraklarının önüne geçerek yasal sorumluluğun yerine getirmeye çalışmaktadır.

Gmail Mail Reddedildi Ne Demek? Gmail Engellenen Belge Cinsleri Nelerdir? makalemizin sonuna geldik. Gmail hakkında daha fazla makale için Gmail Posta Senkronize Ediliyor Bildirimi Gitmiyor Sorunu Tahlili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu