Mail Giriş

Outlook Depolama Alanınızın En İnce Ayrıntısına Kadar Nereden Bakılır?

Outlook Depolama Alanınızın En İnce Ayrıntısına Kadar Nereden Bakılır?
Outlook Depolama Alanınızın En İnce Detayına Kadar Nereden Bakılır?

Outlook depolama alanı Microsoft tarafından kullanıcılara sunulan kıymetli bir e-posta hizmetidir. Bu hizmet e-posta istemcilerinin kullanıcılara gönderilen e-postaların, kullanıcılara ilişkin takvim ve şahısların birebir vakitte öbür dataların saklandığı alandır. Farklı sürümler ve hizmetler aracılığı ile kullanıcılar e-posta bildirilerine, mesaj ve ek evraklara daha kolay erişebilmelerine imkân tanır.

Verilerin inançlı bir halde saklanmasını sağlamasının yanı sıra tıpkı vakitte değerli mesajların silinmeden bekletilmesine imkan verir. Bundan ötürü kullanıcıların e-posta adreslerinde Outlook depolama alanı kullanımı konusunda da ayrıntılı olarak bilgi edinmesi gerekir. Bu bakımdan Outlook depolama alanınızın en ince detayına kadar nereden bakılır sorusuna cevap vermek gerekir.

Outlook Depolama Alanı Nerede?

Kullanıcıların depolama alanlarını incelemek istedikleri durumlarda birinci olarak depo alanının nerede olduğunu bilmeleri gerekiyor. Lakin depolama alanı hem sürümlere hem de Outlook’un kullanıldığı aygıtlara nazaran farklılık gösterebilmektedir. Depolama alanının nerede olduğu hakkında ise şunları söylemek mümkündür:

 • Outlook.com kullanıcıları için e-posta ve öbür bilgiler Microsoft’un sunucularında saklanmaktadır. Web tabanlı bir hizmet olmasından kaynaklı olarak depolama alanını lokal bir şoförde bulmak mümkün olmaktadır. Bu basamakta kullanıcılara genelde fiyatsız bir depolama alanı sunulmaktadır.
 • Kullanıcılar sistemi masa üstünde kullanım gerçekleştiriyorlar ise genel olarak bilgiler mahallî bilgisayar içerisindeki PST ya da OST belgesinde saklanmaktadır.
 • Mac kullanıcıları ise Outlook depolama alanındaki dataları mahallî sistem üzerinden bulabilirler. Mac kullanıcıları tüm datalarını Dokümanlar kısmında bulabilmektedir.

Depolama alanını hem yönetmek hem de gereken durumlarda temizlemek için Outlook istemcisinde ya da web sürümündeki ayarları kullanmak gerekir.

Outlook Depolama Alanı Görme

Outlook depolama alanı görme ise kullanıcıların bilgileri açısından kıymetli bir süreçtir. Depolama alanını görmek için muhakkak süreçleri adımlar halinde gerçekleştirmek mümkündür. Fakat depolama alanının görülebilmesinde sürümler ve kullanım halleri farklılık göstermektedir. Outlook depolama alanı görme Outlook istemcileri açısından şu formda yapılmaktadır:

 • İlk adımda Outlook istemcisini açmak gerekiyor.
 • Daha sonra Evrak sekmesine tıklamalısınız.
 • Bu süreç sonrasında Bilgi sekmesine tıklamanız gerekir.
 • Bu kademeden sonra Denetim Paneli üzerinden Hesap ayarları alanına geçmelisiniz.
 • Daha sonra Hesap Ayarları penceresi açılır. Buradan kullanılan e-posta hesabının tüm detayları rahatlıkla görülebilir.

Veri evraklarına tıklandığında ise PST ya da OST evraklarını ve bunların tüm boyutlarını görmek mümkün olur. Kullanıcılar Web üzerinden Outlook sistemini kullanıyorlarsa şu adımları takip ederek rahatlıkla depolama alanını görebilirler:

 • Outlook.com tarayıcı üzerinden giriş yapılması gerekir.
 • Sonrasında sağ üst alanda yer alan ayarlar kısmına girmek gerekiyor.
 • Açılan Ayarlar menüsünde Tüm Outlook Ayarları Görüntüle alanı karşınıza gelir.
 • Bu seçeneği tıkladıktan sonra Genel kısmına tıklamanız gerekiyor.
 • Hesap Bilgileri alanına girmelisiniz.
 • Depolama sekmesini tıklayarak girmeniz gerekiyor.
 • Bu sekme içerisinde e-posta hesabında kullanılan toplam alanı görüntülemek mümkün olur. Tıpkı vakitte farklı bilgi cinslerini de görmeniz mümkündür.

Tüm bu adımları takip etmek Outlook depolama alanı bilgilerini görmenize imkân tanımaktadır. Bilgileri inceleyerek depolama alanını daha rahat formda direktörüz mümkün olur. Gereken durumlarda depolama alanını boşaltabilir ya da e-postaları silebilirsiniz. Büyük e-posta eklerinden silerek alanı boşaltmanız mümkündür.

Outlook’ta Depolama Alanı Ne Kadar?

Outlook depolama alanı ne kadar sorusu kullanıcıların bilmesi gereken kıymetli noktalardan biridir. Hem kurumsal hem de ferdî açıdan kullanılabilen Outlook sisteminde depolama alanı son derece değerli bir yere sahiptir. Tüm dataların inançlı bir biçimde saklanmasını sağlayan Outlook sistemi kullanıcılarına muhakkak ölçüde bilgi saklama imkanı sağlamaktadır.

Depolama alanı kullanıcıların tercih ettikleri sürüme nazaran farklılık göstermektedir. Web sürümü yanında istemciler üzerinden de depolama alanı avantajlarından yararlanılabilmektedir. Bu türlü durumlarda depolama alanı kullanıcılara hem fiyatsız olarak hem de geniş bir alan olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte Web üzerinden Outlook sistemini kullanan kullanıcılar için çok geniş bir alan sunulmaktadır. Bu alan şahısların e-postaları, bireyleri, takvimi ve başka birçok aktiflikleri için kâfi bir alandır.

Ancak bu durum Outlook istemcisi ve mac için geçerli olmayabilir. Bu türlü durumlarda depolama alanı bilgilerinin mahallî bilgisayardaki bir PST ya da OST evrakında saklanması nedeniyle alanın diske bağlı olmasına neden olur. Bu durum mac için de geçerlidir. Mac kullanıcıları için depolama alanı boyutları maçın disk alanına bağlıdır.

Outlook Depolama Alanınızın En İnce Detayına Kadar Nereden Bakılır? makalemizin sonuna geldik. Outlook hakkında daha fazla makale için Microsoft Designer ile Yapay Zekaya Fotoğraf Yaptırın yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu