Mail Giriş

Gmail Akıllı Yazma Nedir? Akıllı Yazma Özelliği Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Gmail Akıllı Yazma Nedir? Akıllı Yazma Özelliği Nasıl Açılır ve Kapatılır?
Gmail Akıllı Yazma Nedir? Akıllı Yazma Özelliği Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Gmail’in akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama üzere çalışmaktadır. E-maillerin nasıl yazılması gerektiğini öğrenir ve cümlelerinizin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerini süratlice oluşmasını sağlar. Yazarken teklifler görüntülenmekte ve tuşa basılarak teklif kabul edilebilir yahut yok olarak da görebilirsiniz. Akıllı yazma özelliği, en fazla çok girişlerde yarar sağlar.

 • Akıllı yazma özelliğini Gmail’de faal hale getirmek için, web sayfası üzerinde oturumu açıp, sağ üstte yer alan diş simgesine tıklanmalıdır. Sonrasında tüm ayarların görüntülenmesine sağlanır.
 • Genel kısmının altında yer alan akıllı yazma yerine gidip ve sonra da teklifleri yazma seçeneğinin yanında yer alan radyo düğmesine tıklanmalıdır.
 • Akıllı yazma, şahsî olarak yazım usulüne da hitap etmek ama bu, Google tarafından daha çok data toplanması ile sağlanabilir.
 • Tercihlerin uygulanabilmesi için de alt kısımda yer alan değişiklikleri kaydet kısmına gidilmelidir.
 • Listede en alt kısma hakikat giderek, sonrasında ayarlar kısmına tıklanmalıdır.
 • E-mail adresine giriş yapılmalıdır. Sonra da ekrandaki akıllı yazma kısmının yanında yer alan onay kutusuna tıklanmalıdır.

Akıllı yazma özelliğinin açılması ya da kapatılması çok kolaydır. Gmail’de akıllı yazma özelliğinin açılması ve kapatılması etapları şöyledir:


Akıllı Yazma Özelliğinin Açılması

Gmail hesabına giriş gerçekleştirilmelidir. Sağ üst kısımdaki dişli simgesine tıklayıp sonrasında ayarlar kısmına gidilmelidir. Genel kısmına tıklanmalıdır. Akıllı yazma başlığını bularak akıllı yazma faal hale getirilmelidir. Sayfadaki alt kısımda yer alan değişikleri kaydet kısmına tıklayıp ayarlar kaydedilmelidir. Gmail hesabına giriş sağlanmalıdır. Sağ üstte yer alan dişli sekmesine tıklayıp ayarlara gidilmelidir. Sonra da genel sekmesine tıklanmalıdır.


Gmail Akıllı Yazma Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Gmail’in akıllı yazma özelliği, kullanıcılara e-mail yazma kademesinde farklı avantajlar sağlayan özellik içermektedir. Bu özelliğin avantajları şöyledir:

 • Akıllı yazma özelliği, yazım kademesini hızlandırıp, kullanıcılar için vakit avantajı sağlar. Önerilmiş olan metinlerle e-maillerinizin süratlice oluşumunu sağlayabilirsiniz.
 • Önerilmiş olan metinler, dilbilgisi kurallarına riayet eden ve profesyonel lisan kullanımını teşvik etmektedir. İrtibat çok daha kuvvetli hale gelir.
 • Akıllı yazma, yazım kusurlarının düzeltilmesi ile ilgili dayanak sağlayabilir. Ekseriyetle dilbilgisi ve yazım kurallarına nazaran sistemli hale getirilmiştir.
 • Kişiselleştirme İmkânları, özelleştirilebilir teklifler ile e-mail içeriğini ferdî hale getirebilir ve alıcılara özel tecrübe sağlanabilir.
 • Hassas hususlarda takviye duygusal ya da hassas mevzuları kapsayan e-mailler yazılırken, akıllı yazma özelliği, uygun ton ve tabirlerin seçilmesi ile ilgili rehberlik sağlayabilir.
 • Çoklu lisan dayanağı ile Birden çok lisan üzerinde çalışma özelliği, çok lisanda bağlantıda yer alan kullanıcılar için değerli avantajlar sağlar.

Gmail Akıllı Yazma ile E-Posta Şablonları Oluşturulabilir mi?

Gmail’in akıllı yazma özelliği, e-mail şablonları oluşumuna dayanak olur. Özellik, kullanıcılara otomatik tamamlama ve teklifler sağlayarak, e-mail yazma sürecinin hızlanmasını sağlar. Gmail’in direkt şablon oluşturma özelliği bulunmamakla birlikte, akıllı yazma özelliği ile evvelki e-mail yazışmalarından ve alışkanlıklardan öğrenilenleri kullanıp size tavsiyelerde bulunmaktadır. E-mail şablonlarının oluşmasında aşağıda yer alan evreleri takip edebilirsiniz:

Akıllı Yazmanın Aktif Hale Getirilmesi

 • Gmail’in ayarlar kısmına giriş yaparak akıllı yazma özelliği aktif hale getirilmelidir. E-mail yazarken tavsiyeler alabilmenize dayanak olur.
 • E-Mail Yazılması
  Yeni e-mail oluşturulduğunda, akıllı yazma özelliği size tavsiyeler sunar. Teklifler, öncesinde yazılan e-maillerden ya da Gmail tarafından öğrenilen kalıplardan türetilmiştir.
 • Kendi Şablonlarınızın Oluşumu
  E-mail yazılırken sıkılıkla kullanılan tabirleri ya da cümleler belirlenmelidir. Sonrasında metin evrakında ya da not defterinde saklayarak sonrasında kopyalayarak yapıştırılabilir.

Gmail Akıllı Yazma Nedir? Akıllı Yazma Özelliği Nasıl Açılır ve Kapatılır? makalemizin sonuna geldik. Gmail hakkında daha fazla makale için Gmail Posta Senkronize Ediliyor Bildirimi Gitmiyor Sorunu Tahlili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu